|
|||
|
|
||
historie obce > slovem |
|||
Historie obce slovem
Název Vratkov je zřejmě odvozen od vlastního jména Vratek nebo od nějakých vrat, vrátek. První zmínka o naší obce pochází již z r. 1381.Vlastníkem dvora „in Wratkow“ byla boleslavská kapitula. Původní jádro obce vzniklo na malém návrší nad nedalekým údolím Šembery. Nejstarší zpráva, kterou se podařilo zjistit našim kronikářům pochází ze druhé poloviny 16.století. Je zapsána v brodské knize , zvané „Liber memorabiliím“. Dovídáme se, že držitelem nebo spoludržitelem Vratkova byl pan Václav Winter Z Moren. Dalším vlastníkem zboží Vratkovského byl Frydrych Ychtryc z Ychtryče. Ten 18.června 1592 prodal Vratkov obci Brodské za 2200 kop českých. Královské město Český Brod o Vratkov a ostatní vesnice přišlo po porážce českých stavů v bitvě Na Bílé hoře a to v roce 1623. Vratkov koupil s ostatními vesnicemi královský místodržící Karel kníže Lichtenštejn. Ten připojil obec k panství Kosteleckému nad Černými lesy. Ve vlastnictví Lichtenštějnů byl Vrátkov až do roku 1919. V berním katastru z r.1654 založeném záhy po skončení třicetileté války je o Vrátkovu následující zmínka :
„ Kraj kouřimský, panství plaňanské, ves Vratkov : Roli prostřední. Chalupníci : Jan Novotném 6 strychů Jan Vyšata 24 strychů Pavel Skalník 15 strychů Stavení rozbořený a pustý selský : Slavníkovský 45 strychů Klemperovský 45 strychů“
V roce 1672 je o obci Vrátkov následující zmínka : „Při obci Vratkovský tyto případnosti se nacházejí : Předně : osada přináleží k chrámu Páně Tismickýmu založení na Nebe vzetí Blahoslavené Panenky Maryje. Pod právo náležejí do městečka Tuchoraz. Rolí obecních 2 kusy, jeden vornej pod 1 1/2 korce a druhej zarostlej. Pastouška s kouskem zahrady, kde bejvaly, místo se vynachází. Lesu obecního s roklemi a stráněmi asi za 4 provazce. Pastviště obecní pro pasení potahův. S melivem náležejí k mlejnu Tismickýmu a nyní (1672) zatím do Tuchoraze. Mezují s městečkem Tuchorazí, Mrzky, Tismicemi a městem Českým Brodem. Panský případnosti : Skála pevná písková. Studnice přede dvorem na obci, z níž se voda do dvora panského bere, a obec jí též užívajíc (sic), společným nakladem povinna jest. Lesy panský dubový velký k stavení i na jiné potřeby a jiného rozdílného k palivu po stráni nad Dolánkami až k lesům Doubravčickým, náležejícím pod revír forstknechta Doubravčického. „ Ke konci 19.století měla osada Vrátkov 42 čísel popisných a v obci bylo 14 malých rolnických usedlostí (chalup). V čele osady stál představený osady, který podléhal obecnímu starostovi v Tismicích a okresnímu hejtmanství v Českém Brodě. Osada měla i svého obecního policajta – ten obstarával obecní pochůzky, veřejné oznamování (bubnování) a zastával také funkci ponocného a zvoníka. Roku 1919 podalo osadní zastupitelstvo osady Vrátkov žádost o odloučení Vrátkova od obce Tismice. Odloučení bylo provedeno roku 1925. Obec měla svou samostatnost až do 1.července 1960, kdy byla připojena k obci Tismice. Hned po sametové revoluci se vrátkovští občané snaží získat opět svou samostatnost, což se jim v roce 1989 povedlo.
Zdroj : Kronika obce Vrátkov
Pohled do historie, jak se ve Vrátkově začala slavit pouť
Neděle, dne 24. července 1949, před svátkem
sv. Anny, stala se pro obec pamětihodnou tím,
Ve skutečnosti nebyla to také první pouť,
která byla dne 24. července v obci slavena, neboť již před 75 lety totiž v
roce 1874 obec pouť slavila. Popud ke slavení této pouti dalo tehdy
vysvěcení křížku vybudovaného místním občanem p. Václ. Miškovským čp. 2 v
roce 1874 u cesty (tehdy ještě nebyla postavena silnice) vedoucí z obce do
Čes. Brodu, který dosud stojí obklopen krásnými košatými lípami. Místní
pojmenování „u křížku“ se obecně vžilo. Podle dochovaného ústního podání,
vybudoval občan V. Miškovský křížek jako díkuvzdání za to, že jej Bůh
uchránil před smrtí bleskem, který v jeho blízkosti udeřil. K vysvěcení
křížku vypravilo se z tismického kostela procesí vedené farářem a v ten
den konala se také ve Vrátkově první pouť. V který den se tak stalo, nikdo
v obci již se nepamatuje. Je jen jisto, že výpravy procesí z tismického
|
|||